- .94" Center Distance
- 30:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- Top Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Torque Out @ 1750 rpm | 33 in lb |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Max. Overhung Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58.33 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 2 3/4 in x 2 3/4 in |
| Shaft Assembly Code | H |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Input HP @ RPM | 0.1 hp @ 1750 rpm |
| Max. Thrust Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 9/16 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Box Height | 3 15/32 in |
| Box Length | 2 3/4 in |
| Fan Cooled | No |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Bolt Center | 2 3/4" x 2 3/4" |
| Ratio | 30:1 |
| Installed Options | Horizontal Base |
| Center Distance | 0.94 in |
| Output Torque @ RPM | 33 in lb @ 1750 rpm |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Box Width | 2 3/4 in |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Washdown Duty | No |
| Family Name | Std Unit |
| Motor Application | General Purpose |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Worm Position | Top |
| Use With | 309 |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Frame | N/A |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455463 |

