- .94" Center Distance
- 30:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- Top Worm Position
features
- Prelubricated for ambient temperature range of 50 °F to 125 °F
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Frame | N/A |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Box Width | 2 3/4 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 25 lb/in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 25 lb/in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Box Height | 3 15/32 in |
| Washdown Duty | No |
| Fan Cooled | No |
| Input HP @ RPM | 0.1 hp @ 1750 rpm |
| Shaft Assembly Code | H |
| Max. Thrust Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Family Name | Std Unit |
| Bolt Center | 2 3/4" x 2 3/4" |
| Installed Options | Horizontal Base |
| Torque Out @ 1150 rpm | N/A |
| Motor Application | General Purpose |
| Center Distance | 0.94 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 25 lb/in @ 1150 rpm, 25 lb/in @ 1750 rpm |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58.33 rpm |
| Worm Position | Top |
| Housing Material | Cast Iron |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Box Length | 2 3/4 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 1/2 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Lubrication | Mobil SHC634 Synthetic |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/16 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Ratio | 30:1 |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 9/16 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 33 in lb |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1800 rpm |
| Use With | 309 |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 2 3/4 in x 2 3/4 in |
| Output Torque @ RPM | 33 in lb @ 1750 rpm |
| Weight | 10.1 LB |
| EAN or UPC | 781711455463 |

