- 1" Center Distance
- 30:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Fan Cooled | No |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Thrust Load @ RPM | 200 lb/in @ 1150 rpm, 200 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 5/16 in |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Box Width | 2 1/2 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 2 3/4 in |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1200 rpm, 0.125 hp @ 1800 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Frame | N/A |
| Use With | 710 |
| Max. Overhung Load @ RPM | 150 lb/in @ 1150 rpm, 150 lb/in @ 1750 rpm |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58.33 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 2.94 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 150 in lb |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 3 3/4 in x 2 7/8 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Shaft Assembly Code | H |
| Bolt Center | 3 3/4" x 2 7/8" |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 200 lb/in |
| Worm Position | Universal |
| Ratio | 30:1 |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 3 3/4 x 2 7/8 |
| Lubrication | None |
| Family Name | Std Unit |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 5/16 in |
| Center Distance | 1 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Washdown Duty | No |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 150 lb/in |
| Input HP @ RPM | 0.1 hp @ 1150 rpm, 0.2 hp @ 1750 rpm |
| Output Torque @ RPM | 133 in lb @ 1150 rpm, 150 in lb @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/8 in |
| Box Length | 3 1/4 in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.013 hp |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 5.13 x 2.31 |
| Box Height | 3 5/8 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 133 in lb |
| Motor Application | General Purpose |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 781711515983 |

