- 1" Center Distance
- 30:1 Ratio
- Shaft Input
- Left & Right Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Always follow lock out and tag out procedures when working on conveyor systems.
- Periodic inspection is required to determine if the unit is in proper working order by inspecting and replacing the urethane seal, inspecting to see if material buildup has occurred and ensuring proper adjustment and tightness of all adjustable bolts.
- The Guardian™ is designed to help minimize the potential for danger but cannot guarantee protection in all situations or applications.
| Shaft Assembly Code | H |
| Box Height | 3 5/8 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 1 5/16 in |
| Worm Position | Universal |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 3 3/4 x 2 7/8 |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 3 3/4 in x 2 7/8 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 58.33 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1/2 in |
| Family Name | Std Unit |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 150 lb/in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 2 3/4 in |
| HP @ RPM | 0.08333333 hp @ 1200 rpm, 0.125 hp @ 1800 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Bolt Center | 3 3/4" x 2 7/8" |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Input HP @ RPM | 0.1 hp @ 1150 rpm, 0.2 hp @ 1750 rpm |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 5.13 x 2.31 |
| Fan Cooled | No |
| Base to Centerline of Input Shaft | 2 5/16 in |
| Use With | 710 |
| Box Length | 3 1/4 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 133 in lb |
| Center Distance | 1 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Lubrication | None |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.013 hp |
| Housing Material | Cast Iron |
| Output Torque @ RPM | 133 in lb @ 1150 rpm, 150 in lb @ 1750 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 3/8 in |
| Ratio | 30:1 |
| Box Width | 2 1/2 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 150 lb/in @ 1150 rpm, 150 lb/in @ 1750 rpm |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Frame | N/A |
| Output RPM @ Input RPM | 58 rpm @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 2.94 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 150 in lb |
| Max. Thrust Load @ RPM | 200 lb/in @ 1150 rpm, 200 lb/in @ 1750 rpm |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 200 lb/in |
| Motor Application | General Purpose |
| Weight | 6.1 LB |
| EAN or UPC | 781711515983 |

