- 2 1/16" Center Distance
- 15:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| HP @ RPM | 1 hp @ 1800 rpm |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 6 3/8 x 4 11/16 |
| Ratio | 15:1 |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.94 in |
| Frame | N/A |
| Washdown Duty | No |
| Worm Position | Universal |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.88 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 752 in lb |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.13 hp |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.81 in |
| Lubrication | None |
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 700 lb/in |
| Input HP @ RPM | 1.06 hp @ 1150 rpm, 1.72 hp @ 1750 rpm |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Fan Cooled | No |
| Output Configuration | Left Output |
| Max. Thrust Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 in |
| Output Torque @ RPM | 752 in lb @ 1150 rpm, 840 in lb @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Input Shaft | 4.34375 in |
| Center Distance | 2 1/16 in |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.13 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.28125 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Box Width | 3 13/16 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Box Height | 6 3/8 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| Box Length | 6 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Torque Out @ 1750 rpm | 840 in lb |
| Bolt Center | 6 3/8 in x 4 11/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Shaft Assembly Code | G |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8 3/8 x 4 7/8 |
| Family Name | Std Unit |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 700 lb/in |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 8.63 x 2.63 |
| Use With | 721 |
| Weight | 24.1 LB |
| EAN or UPC | 781711516874 |

