- 2 1/16" Center Distance
- 15:1 Ratio
- Shaft Input
- Left Output
- Universal Worm Position
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Base to Centerline of Input Shaft | 4.34375 in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.81 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 752 in lb |
| Max. Thrust Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| Use With | 721 |
| Frame Size | Shaft Input, Not a C-Face |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 in |
| Frame | N/A |
| Box Length | 6 in |
| Bolt Center | 6 3/8 in x 4 11/16 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 700 lb/in @ 1150 rpm, 700 lb/in @ 1750 rpm |
| HP @ RPM | 1 hp @ 1800 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2.28125 in |
| Lubrication | None |
| Ratio | 15:1 |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3.13 in |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.94 in |
| Worm Position | Universal |
| Motor Application | General Purpose |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.13 hp |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 700 lb/in |
| Output Torque @ RPM | 752 in lb @ 1150 rpm, 840 in lb @ 1750 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 700 lb/in |
| Box Width | 3 13/16 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.88 in |
| Output Configuration | Left Output |
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Input HP @ RPM | 1.06 hp @ 1150 rpm, 1.72 hp @ 1750 rpm |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Shaft Assembly Code | G |
| Fan Cooled | No |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 8 3/8 x 4 7/8 |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 6 3/8 x 4 11/16 |
| Center Distance | 2 1/16 in |
| Box Height | 6 3/8 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 8.63 x 2.63 |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Family Name | Std Unit |
| Torque Out @ 1750 rpm | 840 in lb |
| Weight | 24.1 LB |
| EAN or UPC | 781711516874 |

