- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 80 Teeth
- 6.667" Pitch Diameter
- Double Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
| No. of Leads | Double |
| Diametral Pitch | 12 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| Material | Cast Iron |
| Helix Angle | 9° 28' |
| No. of Teeth | 80 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Bore Size | 0.75 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 6.667 in |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Weight | 3.501 LB |
| EAN or UPC | 781711132784 |

