- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 80 Teeth
- 6.667" Pitch Diameter
- Double Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
| Pitch Diameter | 6.667 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 80 |
| Helix Angle | 9° 28' |
| Material | Cast Iron |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Leads | Double |
| Weight | 3.501 LB |
| EAN or UPC | 781711132784 |

