- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 6.000" Pitch Diameter
- Double Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Cast Iron |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 9° 5' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 60 |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| No. of Leads | Double |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.875 in |
| Weight | 3.701 LB |
| EAN or UPC | 781711132982 |

