- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 60 Teeth
- 6.000" Pitch Diameter
- Double Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Bore Size | 0.875 in |
| Hub Dia. | 1.94 in |
| No. of Teeth | 60 |
| No. of Leads | Double |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 1.375 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Helix Angle | 9° 5' |
| Pitch Diameter | 6 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Cast Iron |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 3.701 LB |
| EAN or UPC | 781711132982 |

