- 12 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- Increased efficiency with lower ratios
- 90° nonintersecting shaft applications
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hub Dia. | 1.44 in |
| Material | Cast Iron |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| No. of Teeth | 40 |
| No. of Leads | Quadruple |
| Bore Size | 0.75 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Weight | 1.201 LB |
| EAN or UPC | 781711133569 |

