- 12 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- Increased efficiency with lower ratios
- 90° nonintersecting shaft applications
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
| No. of Teeth | 40 |
| Bore Size | 0.75 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Leads | Quadruple |
| Material | Cast Iron |
| Hub Dia. | 1.44 in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Length Through Bore | 1.125 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pitch Diameter | 3.333 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.25 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Weight | 1.201 LB |
| EAN or UPC | 781711133569 |

