- 8 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
| Diametral Pitch | 8 |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Pitch Diameter | 3.75 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| No. of Teeth | 30 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 1 in |
| Material | Cast Iron |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 2.301 LB |
| EAN or UPC | 781711133828 |

