- 8 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
| Pitch Diameter | 3.75 in |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 1 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 30 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| No. of Leads | Quadruple |
| Length Through Bore | 1.5 in |
| Diametral Pitch | 8 |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 2.301 LB |
| EAN or UPC | 781711133828 |

