- 8 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 6.250" Pitch Diameter
- Quad Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Bore Size | 1 in |
| Hub Dia. | 2.31 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| No. of Teeth | 50 |
| Diametral Pitch | 8 |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 6.25 in |
| Weight | 5.701 LB |
| EAN or UPC | 781711133866 |

