- 8 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 6.250" Pitch Diameter
- Quad Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 50 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 6.25 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Diametral Pitch | 8 |
| Length Through Bore | 1.625 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.375 |
| Bore Size | 1 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Hub Dia. | 2.31 in |
| Helix Angle | 18° 26' |
| Material | Cast Iron |
| Weight | 5.701 LB |
| EAN or UPC | 781711133866 |

