- 10 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- Minimal space requirements
- Resistance to back driving with some ratios
- Increased efficiency with lower ratios
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| No. of Leads | Quadruple |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Diametral Pitch | 10 |
| Bore Size | 0.875 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Material | Bronze |
| Helix Angle | 17° 45' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Weight | 2.101 LB |
| EAN or UPC | 781711137840 |

