- 10 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Quadruple Thread, Bronze Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- Minimal space requirements
- Resistance to back driving with some ratios
- Increased efficiency with lower ratios
| No. of Teeth | 40 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Helix Angle | 17° 45' |
| Bore Size | 0.875 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Diametral Pitch | 10 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Bronze |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| No. of Leads | Quadruple |
| Weight | 2.101 LB |
| EAN or UPC | 781711137840 |

