- 1 3/4" Center Distance
- 5:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Quilled Input
- Right Output
features
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Lubrication | None |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Family Name | F |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 500 lb/in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Bolt Center | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 7.38 x 4.00 |
| Motor Application | General Purpose |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.17 hp |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.63 x 2.50 |
| Frame Size | 56C |
| Torque Out @ 1750 rpm | 432 in lb |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 3/4 x 4 1/2 |
| Max. Thrust Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1150 rpm | 350 in lb |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 500 lb/in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Frame | 56C |
| Shaft Assembly Code | J |
| Center Distance | 1 3/4 in |
| Use With | 718 |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 13/16 in |
| Output Torque @ RPM | 350 in lb @ 1150 rpm, 432 in lb @ 1750 rpm |
| Output Configuration | Right Output |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Washdown Duty | No |
| Box Length | 5 1/2 in |
| Ratio | 5:1 |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Worm Position | Universal |
| Box Width | 5 1/32 in |
| Input HP @ RPM | 1.42 hp @ 1150 rpm, 2.55 hp @ 1750 rpm |
| Bore Code | B5 |
| Motor HP | 1 hp |
| Output (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Box Height | 5 3/4 in |
| Base | No |
| Fan Cooled | No |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.38 in |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/16 in |
| Weight | 19.1 LB |
| EAN or UPC | 781711519233 |

