- 1 3/4" Center Distance
- 5:1 Ratio
- 56C Frame
- C-Face Quilled Input
- Right Output
features
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Box Length | 5 1/2 in |
| Base to Centerline of Output Shaft | 2 1/16 in |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Washdown Duty | No |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Frame Size | 56C |
| Output RPM @ Input RPM | 350 rpm @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1150 rpm | 350 in lb |
| Base | No |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 500 lb/in |
| HP @ RPM | 2 hp @ 1800 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Vert. "J" Base Kit | 3.5 in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.17 hp |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 7.38 x 4.00 |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Output (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Use With | 718 |
| Box Height | 5 3/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Center Length x Bolt Center Width | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Output Configuration | Right Output |
| Shaft Assembly Code | J |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 3 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 4.38 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Bolt Centers w/ Vertical "J" Base Kit (in) | 7.63 x 2.50 |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 350 rpm |
| Max. Thrust Load @ RPM | 500 lb/in @ 1150 rpm, 500 lb/in @ 1750 rpm |
| Fan Cooled | No |
| Input HP @ RPM | 1.42 hp @ 1150 rpm, 2.55 hp @ 1750 rpm |
| Output Torque @ RPM | 350 in lb @ 1150 rpm, 432 in lb @ 1750 rpm |
| Family Name | F |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 5 3/4 x 4 1/2 |
| Worm Position | Universal |
| Input (Shaft or Bore) Size | 5/8 in |
| Torque Out @ 1750 rpm | 432 in lb |
| Frame | 56C |
| Box Width | 5 1/32 in |
| Ratio | 5:1 |
| Lubrication | None |
| Motor Application | General Purpose |
| Motor HP | 1 hp |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 4.38 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 3 13/16 in |
| Bolt Center | 4 3/16 in x 2 3/4 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 500 lb/in |
| Center Distance | 1 3/4 in |
| Bore Code | B5 |
| Weight | 19.1 LB |
| EAN or UPC | 781711519233 |

