- 3" Center Distance
- 15:1 Ratio
- C-Face Quilled
- Right Output
- 140TC/180C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Polycarbonate bowls are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow, or temperatures outside of the rated range. As with most plastic, some chemica
| Center Distance | 3 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Output Configuration | Right Output |
| Washdown Duty | No |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Fan Cooled | No |
| Use With | 730 |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Output Torque @ RPM | 1969 in lb @ 1750 rpm, 2425 in lb @ 1150 rpm |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Input HP @ RPM | 3.41 hp @ 1150 rpm, 3.97 hp @ 1750 rpm |
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2425 in lb |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Frame | 140TC, 180C |
| Worm Position | Universal |
| Lubrication | None |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Family Name | F |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1969 in lb |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| HP @ RPM | 3 hp @ 1800 rpm |
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Ratio | 15:1 |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711606902 |

