- 3" Center Distance
- 15:1 Ratio
- C-Face Quilled
- Right Output
- 140TC/180C Frame
features
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Polycarbonate bowls are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow, or temperatures outside of the rated range. As with most plastic, some chemica
| Input (Shaft or Bore) Size | 7/8 in |
| Washdown Duty | No |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1969 in lb |
| Box Width | 6 49/64 in |
| Family Name | F |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Box Height | 8 7/8 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1000 lb/in |
| Frame | 140TC, 180C |
| Output Torque @ RPM | 1969 in lb @ 1750 rpm, 2425 in lb @ 1150 rpm |
| Use With | 730 |
| Worm Position | Universal |
| Base to Centerline of Input Shaft | 6 1/4 in |
| HP @ RPM | 3 hp @ 1800 rpm |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 1250 lb/in |
| Output RPM @ Input RPM | 117 rpm @ 1750 rpm |
| Output Configuration | Right Output |
| Max. Overhung Load @ RPM | 1250 lb/in @ 1150 rpm, 1250 lb/in @ 1750 rpm |
| Center Distance | 3 in |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Bolt Center | 7 in x 4 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Input HP @ RPM | 3.41 hp @ 1150 rpm, 3.97 hp @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Box Length | 8 1/8 in |
| Frame Size | 140TC, 180C |
| Lubrication | None |
| Fan Cooled | No |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 117 rpm |
| Ratio | 15:1 |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 1/4 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1000 lb/in @ 1150 rpm, 1000 lb/in @ 1750 rpm |
| Torque Out @ 1150 rpm | 2425 in lb |
| Weight | 55.1 LB |
| EAN or UPC | 781711606902 |

