- 3 3/4" Center Distance
- 20:1 Ratio
- 180TC or 210C Frame
- w/Fan
- C-Face Quilled Input
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Base to Centerline of Input Shaft | 7 5/8 in |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Worm Position | Universal |
| Box Height | 10 7/16 in |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Installed Options | Fan |
| Bolt Center | 8 1/2 in x 4 3/4 in |
| Center Distance | 3 3/4 in |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1300 lb/in |
| Frame Size | 180TC, 210C |
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Washdown Duty | No |
| Family Name | F |
| Box Width | 8 3/8 in |
| Max. Overhung Load @ RPM | 2000 lb/in @ 1150 rpm, 2000 lb/in @ 1750 rpm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Torque Out @ 1150 rpm | 4325 in lb |
| Fan Cooled | Yes |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 5 1/4 in |
| Frame | 180TC, 210C |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Box Length | 10 in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.61 hp |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 5/8 in |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1300 lb/in @ 1150 rpm, 1300 lb/in @ 1750 rpm |
| Shaft Assembly Code | H |
| Input HP @ RPM | 4.55 hp @ 1150 rpm, 5.95 hp @ 1750 rpm |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 13.94 x 8.00 |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 7 1/2 in |
| Output Torque @ RPM | 3707 in lb @ 1750 rpm, 4325 in lb @ 1150 rpm |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 10 3/8 x 7 |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 7/8 in |
| HP @ RPM | 5 hp @ 1800 rpm |
| Lubrication | None |
| Bore Code | B9 |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 7 in |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Motor Application | General Purpose |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Torque Out @ 1750 rpm | 3707 in lb |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 2000 lb/in |
| Ratio | 20:1 |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Motor HP | 5 hp |
| Weight | 86.1 LB |
| EAN or UPC | 781711534939 |

