- 3 3/4" Center Distance
- 20:1 Ratio
- 180TC or 210C Frame
- w/Fan
- C-Face Quilled Input
features
- Large oil reservoir provides efficient heat dissipation and lubrication for longer life
- Housing is straddle milled top and bottom for precise alignment
- Internal baffles ensure positive, leak-free venting
- Rugged housing fabricated of fine-grained cast iron for maximum strength and greater precision during worm and gear alignment
- Bronze worm gear is straddle mounted between heavy-duty tapered roller bearings to increase thrust and load capacities on size 713 to 760
- High strength steel output shaft ensures capacity for high torque
- Pipe plugs allow easy fill, level and drain in any mounting position
- Super finished oil seal diameters on both input and output shafts extend seal life
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
- Polycarbonate bowls, being transparent and tough, are ideal for use with filters and lubricators. They are suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact
| Ratio | 20:1 |
| Keyway Size | 1/4 x 1/8 |
| Torque Out @ 1750 rpm | 3707 in lb |
| Max. Thrust Load @ 1150 rpm | 1300 lb/in |
| Frame Size | 180TC, 210C |
| Max. Overhung Load @ RPM | 2000 lb/in @ 1150 rpm, 2000 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Centerline of Output Shaft | 3 7/8 in |
| Motor Application | General Purpose |
| Bolt Center | 8 1/2 in x 4 3/4 in |
| Fan Cooled | Yes |
| Shaft Assembly Code | H |
| Torque Out @ 1150 rpm | 4325 in lb |
| HP @ RPM | 5 hp @ 1800 rpm |
| Box Length | 10 in |
| Lubrication | None |
| Max. Thrust Load @ RPM | 1300 lb/in @ 1150 rpm, 1300 lb/in @ 1750 rpm |
| Base to Shaft Center Height w/Low Vert. Base Kit | 5 1/4 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Bolt Centers w/ Std. Base Kit (in) | 10 3/8 x 7 |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/8 in |
| Frame | 180TC, 210C |
| Base to Centerline of Input Shaft | 7 5/8 in |
| Output RPM @ Input RPM | 88 rpm @ 1750 rpm |
| Installed Options | Fan |
| Worm Position | Universal |
| Output Torque @ RPM | 3707 in lb @ 1750 rpm, 4325 in lb @ 1150 rpm |
| Thermal Input Horsepower @ 1750 RPM | N/A |
| Motor HP | 5 hp |
| Bore Code | B9 |
| Input Configuration | C-Face Quilled |
| Input HP @ RPM | 4.55 hp @ 1150 rpm, 5.95 hp @ 1750 rpm |
| Family Name | F |
| Box Width | 8 3/8 in |
| Base to Shaft Center Height w/Std. Base Kit | 7 1/2 in |
| Box Height | 10 7/16 in |
| Base to Shaft Center Height w/High Vert. Base Kit | 7 in |
| Bolt Centers w/ Vertical Base Kits (in) | 13.94 x 8.00 |
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 2000 lb/in |
| Max. Input HP @ 100 rpm | 0.61 hp |
| Output Configuration | Left & Right Output |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 87.5 rpm |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 5/8 in |
| Washdown Duty | No |
| Reduction Type | Single Reduction |
| Center Distance | 3 3/4 in |
| Weight | 86.1 LB |
| EAN or UPC | 781711534939 |

