- 10 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, LH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- Resistance to back driving with some ratios
- Increased efficiency with lower ratios
| Bore Size | 0.625 in |
| No. of Leads | Single |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Cast Iron |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| No. of Teeth | 30 |
| Helix Angle | 4° 34' |
| Weight | 1.601 LB |
| EAN or UPC | 781711131404 |

