- 10 Diametral Pitch, 30 Teeth, 14.5 Pressure Angle, LH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
- Resistance to back driving with some ratios
- Increased efficiency with lower ratios
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 30 |
| No. of Leads | Single |
| Diametral Pitch | 10 |
| Helix Angle | 4° 34' |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Material | Cast Iron |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 0.625 in |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Weight | 1.601 LB |
| EAN or UPC | 781711131404 |

