- 10 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- High ratio speed reduction
- Minimal space requirements
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
| Pitch Diameter | 4 in |
| Helix Angle | 4° 34' |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Cast Iron |
| No. of Leads | Single |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Diametral Pitch | 10 |
| Bore Size | 0.625 in |
| No. of Teeth | 40 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 2.001 LB |
| EAN or UPC | 781711131442 |

