- 10 Diametral Pitch, 40 Teeth, 14.5 Pressure Angle, RH, Single Thread, Cast Iron Worm Gear
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- High ratio speed reduction
- Minimal space requirements
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
| Helix Angle | 4° 34' |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Material | Cast Iron |
| No. of Leads | Single |
| Bore Size | 0.625 in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 40 |
| Hub Dia. | 1.69 in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.312 |
| Pitch Diameter | 4 in |
| Weight | 2.001 LB |
| EAN or UPC | 781711131442 |

