- 4 Diametral Pitch, 2.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Single Lead, 1 1/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- 90° nonintersecting shaft applications
| Hub Dia. | N/A |
| Face Thread Length | 3.5 in |
| Keyway | Yes |
| No. of Leads | Single |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Bore Size | 1.25 in |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Material | Steel |
| Keyway Size | 5/16 x 5/32 |
| Diametral Pitch | 4 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 3.5 in |
| Weight | 5.861 LB |
| EAN or UPC | 781711128787 |

