- 4 Diametral Pitch, 2.000" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Left Hand, Single Lead, 1 1/4" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- 90° nonintersecting shaft applications
| Material | Steel |
| Face Thread Length | 3.5 in |
| Diametral Pitch | 4 |
| No. of Leads | Single |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | Yes |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Hub Dia. | N/A |
| Right / Left Hand | Left Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 3.5 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Pitch Diameter | 3 in |
| Keyway Size | 5/16 x 5/32 |
| Weight | 5.861 LB |
| EAN or UPC | 781711128787 |

