- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- .625" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Increased efficiency with lower ratios
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
| Diametral Pitch | 32 |
| No. of Teeth | 20 |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Hub Dia. | 1/2 in |
| Helix Angle | 4° 5' |
| No. of Leads | Single |
| Length Through Bore | 0.469 in |
| Pitch Diameter | 0.625 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.25 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711541265 |

