- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 20 Teeth
- .625" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Resistance to back driving with some ratios
- Increased efficiency with lower ratios
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
| Hub Dia. | 1/2 in |
| Bore Size | 0.25 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Teeth | 20 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| Pitch Diameter | 0.625 in |
| Length Through Bore | 0.469 in |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Helix Angle | 4° 5' |
| Diametral Pitch | 32 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Leads | Single |
| Weight | 0.011 LB |
| EAN or UPC | 781711541265 |

