- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 1.562" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Helix Angle | 4° 5' |
| No. of Teeth | 50 |
| Bore Size | 0.25 in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Pitch Diameter | 1.5625 in |
| No. of Leads | Single |
| Length Through Bore | 0.529 in |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711541319 |

