- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 1.562" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- Smoothest, quietest form of gearing
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
| Diametral Pitch | 32 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Length Through Bore | 0.529 in |
| No. of Leads | Single |
| Pitch Diameter | 1.5625 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Bore Size | 0.25 in |
| No. of Teeth | 50 |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 4° 5' |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711541319 |

