- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 1.562" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Smoothest, quietest form of gearing
- High ratio speed reduction
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Helix Angle | 4° 5' |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| No. of Leads | Single |
| Pitch Diameter | 1.5625 in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Length Through Bore | 0.529 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| No. of Teeth | 50 |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711541326 |

