- 32 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 50 Teeth
- 1.562" Pitch Diameter
- Single Lead
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Smoothest, quietest form of gearing
- High ratio speed reduction
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Flush Face to Worm Centerline | 0.109 |
| No. of Leads | Single |
| Material | Acetal w/ Brass Inserts |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| No. of Teeth | 50 |
| Pitch Diameter | 1.5625 in |
| Length Through Bore | 0.529 in |
| Diametral Pitch | 32 |
| Bore Size | 0.3125 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Helix Angle | 4° 5' |
| Hub Dia. | 0.63 in |
| Weight | 0.031 LB |
| EAN or UPC | 781711541326 |

