- 6 Diametral Pitch, 1.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 1" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
| No. of Leads | Quadruple |
| Hub Dia. | N/A |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Diametral Pitch | 6 |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Keyway | Yes |
| Material | Steel |
| Bore Size | 1 in |
| Face Thread Length | 2.5 in |
| Weight | 1.501 LB |
| EAN or UPC | 781711130025 |

