- 6 Diametral Pitch, 1.500" Pitch Diameter, 14.5 Degree Pressure Angle, Right Hand, Quadruple Lead, 1" Bore
description
- The efficiency of a worm gear drive depends on the lead angle and number of starts in the worm. The angle generally decreases with increasing ratio and worm pitch diameter. For increased efficiency the ratio should be kept low.
features
- 90° nonintersecting shaft applications
- Increased efficiency with lower ratios
- Resistance to back driving with some ratios
- Minimal space requirements
- High ratio speed reduction
- Smoothest, quietest form of gearing
| Material | Steel |
| Outside Dia. | 2.33 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hub Dia. | N/A |
| No. of Leads | Quadruple |
| Face Thread Length | 2.5 in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Right / Left Hand | Right Hand |
| Length Through Bore | 2.5 in |
| Keyway Size | 3/16 x 3/32 |
| Bore Size | 1 in |
| Hardened Teeth | With Hardened Teeth |
| Keyway | Yes |
| Diametral Pitch | 6 |
| Weight | 1.501 LB |
| EAN or UPC | 781711130025 |

