- Finished Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 3/4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Material | Steel |
| Bore Size | 0.375 in |
| Pitch Diameter | 0.75 in |
| Set Screw Size | 3/8 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 900 RPM | 38.1 lb/in |
| Torque at 1200 RPM | 35.4 lb/in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 300 RPM | 44.9 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 1800 RPM | 31 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 46.3 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Origin | Finished Bore |
| Hub Dia. | 0.56 in |
| No. of Teeth | 12 |
| Length Through Bore | 0.94 in |
| Set Screw | Yes |
| Outside Dia. | 0.875 in |
| Torque at 600 RPM | 41.2 lb/in |
| Weight | 0.061 LB |
| EAN or UPC | 781711460306 |

