- Finished Steel Gear
- 16 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 12 Teeth
- 3/4" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Origin | Finished Bore |
| Torque at 300 RPM | 44.9 lb/in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Torque at 900 RPM | 38.1 lb/in |
| Torque at 1800 RPM | 31 lb/in |
| Hub Dia. | 0.56 in |
| Set Screw | Yes |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Outside Dia. | 0.875 in |
| Pitch Diameter | 0.75 in |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 200 RPM | 46.3 lb/in |
| Diametral Pitch | 16 |
| Set Screw Size | 3/8 |
| Length Through Bore | 0.94 in |
| Torque at 1200 RPM | 35.4 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 600 RPM | 41.2 lb/in |
| No. of Teeth | 12 |
| Bore Size | 0.375 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 0.061 LB |
| EAN or UPC | 781711460306 |

