- Finished Steel Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 1.333" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Pitch Diameter | 1.333 in |
| Torque at 900 RPM | 139 lb/in |
| No. of Teeth | 16 |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Set Screw | Yes |
| Outside Dia. | 1.5 in |
| Hub Dia. | 0.98 in |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Torque at 1800 RPM | 103 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Size | 0.63 in |
| Torque at 200 RPM | 190 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 600 RPM | 157 lb/in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Bore Type | Finished |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 1200 RPM | 125 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 180 lb/in |
| Origin | Finished Bore |
| Weight | 0.311 LB |
| EAN or UPC | 781711460658 |

