- Finished Steel Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 16 Teeth
- 1.333" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
| Hub Dia. | 0.98 in |
| Origin | Finished Bore |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Set Screw | Yes |
| Torque at 1200 RPM | 125 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Outside Dia. | 1.5 in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Torque at 600 RPM | 157 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.333 in |
| Torque at 900 RPM | 139 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 200 RPM | 190 lb/in |
| No. of Teeth | 16 |
| Torque at 300 RPM | 180 lb/in |
| Material | Steel |
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Size | 0.63 in |
| Torque at 1800 RPM | 103 lb/in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Weight | 0.311 LB |
| EAN or UPC | 781711460658 |

