- Finished Steel Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 1.833" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Diametral Pitch | 12 |
| Bore Type | Finished |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Torque at 1800 RPM | 137 lb/in |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Torque at 1200 RPM | 171 lb/in |
| Torque at 600 RPM | 226 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 270 lb/in |
| No. of Teeth | 22 |
| Outside Dia. | 2 in |
| Hub Dia. | 1.48 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Keyway | w/Setscrew |
| Pitch Diameter | 1.833 in |
| Origin | Finished Bore |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 195 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 288 lb/in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Set Screw | Yes |
| Weight | 0.701 LB |
| EAN or UPC | 781711460726 |

