- Finished Steel Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 22 Teeth
- 1.833" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Torque at 1200 RPM | 171 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Torque at 200 RPM | 288 lb/in |
| Outside Dia. | 2 in |
| Torque at 300 RPM | 270 lb/in |
| Bore Type | Finished |
| Hub Dia. | 1.48 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Origin | Finished Bore |
| Keyway | w/Setscrew |
| No. of Teeth | 22 |
| Torque at 1800 RPM | 137 lb/in |
| Diametral Pitch | 12 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Pitch Diameter | 1.833 in |
| Torque at 600 RPM | 226 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 900 RPM | 195 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Set Screw Size | 5/8 |
| Weight | 0.701 LB |
| EAN or UPC | 781711460726 |

