- Finished Steel Gear
- 12 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 24 Teeth
- 2" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Parallel shaft applications
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
| Bore Size | 0.875 in |
| Origin | Finished Bore |
| Diametral Pitch | 12 |
| Outside Dia. | 2.17 in |
| Torque at 1200 RPM | 182 lb/in |
| Pitch Diameter | 2 in |
| Torque at 1800 RPM | 145 lb/in |
| Material | Steel |
| Torque at 200 RPM | 317 lb/in |
| Set Screw | Yes |
| No. of Teeth | 24 |
| Hub Dia. | 1.64 in |
| Torque at 600 RPM | 245 lb/in |
| Length Through Bore | 1.25 in |
| Keyway | w/Setscrew |
| Set Screw Size | 7/8 |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Type | Finished |
| Torque at 900 RPM | 209 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 296 lb/in |
| Weight | 0.901 LB |
| EAN or UPC | 781711460788 |

