- Reborable Steel Gear
- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 1.400" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
| No. of Teeth | 14 |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 600 RPM | 241 lb/in |
| Length Through Bore | 1.62 in |
| Hub Dia. | 1.02 in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Material | Steel |
| Torque at 1200 RPM | 190 lb/in |
| Torque at 900 RPM | 213 lb/in |
| Torque at 300 RPM | 279 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Diametral Pitch | 10 |
| Outside Dia. | 1.6 in |
| Torque at 200 RPM | 294 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 1800 RPM | 157 lb/in |
| Pitch Diameter | 1.4 in |
| Bore Size | 0.625 in |
| Origin | Reborable |
| Weight | 0.451 LB |
| EAN or UPC | 781711097823 |

