- Reborable Steel Gear
- 10 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 14 Teeth
- 1.400" Pitch Diameter
description
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Parallel shaft applications
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Reliability from steel, cast iron and brass
| Set Screw | No |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 300 RPM | 279 lb/in |
| Hub Dia. | 1.02 in |
| Origin | Reborable |
| Length Through Bore | 1.62 in |
| Pitch Diameter | 1.4 in |
| Torque at 1800 RPM | 157 lb/in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Bore Size | 0.625 in |
| Outside Dia. | 1.6 in |
| Torque at 600 RPM | 241 lb/in |
| Material | Steel |
| No. of Teeth | 14 |
| Torque at 1200 RPM | 190 lb/in |
| Bore Type | Reborable |
| Torque at 200 RPM | 294 lb/in |
| Diametral Pitch | 10 |
| Torque at 900 RPM | 213 lb/in |
| Weight | 0.451 LB |
| EAN or UPC | 781711097823 |

