- Reborable Cast Iron Gear
- 4 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 44 Teeth
- 11" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
| Torque at 600 RPM | 2938 lb/in |
| Pitch Diameter | 11 in |
| Bore Type | Reborable |
| No. of Teeth | 44 |
| Diametral Pitch | 4 |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Set Screw | No |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Origin | Reborable |
| Material | Cast Iron |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Hub Dia. | 4 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Outside Dia. | 11.5 in |
| Bore Size | 1.25 in |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 300 RPM | 4672 lb/in |
| Torque at 200 RPM | 5816 lb/in |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Weight | 34.751 LB |
| EAN or UPC | 781711104989 |

