- Reborable Cast Iron Gear
- 4 Diametral Pitch
- 14.5° Pressure Angle
- 44 Teeth
- 11" Pitch Diameter
description
- most with a selection of bores, keyways, and setscrews. Fine-pitch gears are available in plastic, brass, stainless steel, and steel. Heavier pitch spurs are available in steel and cast iron. Styles include plain, web, web with lightening holes, or spoked. Change gears have consecutive numbers of teeth for a variety of ratios.
- Spur gears are designed to transmit motion and power between parallel shafts. Configurations include spur, rack, pinion wire, stem pinions, and internal gears
features
- More cost effective, quieter running and metallic options
- Four ball wear test 40 kg: 63 mm
- Base oil viscosity: 500 SUS @ 100 °F
- Reliability from steel, cast iron and brass
- Parallel shaft applications
| Length Through Bore | 3.5 in |
| Torque at 600 RPM | 2938 lb/in |
| Diametral Pitch | 4 |
| Keyway | w/o Keyway, w/o Setscrew |
| Torque at 200 RPM | 5816 lb/in |
| Pitch Diameter | 11 in |
| Torque at 1800 RPM | N/A |
| Torque at 300 RPM | 4672 lb/in |
| Set Screw | No |
| Bore Type | Reborable |
| Origin | Reborable |
| Bore Size | 1.25 in |
| Hardened Teeth | Without Hardened Teeth |
| Material | Cast Iron |
| No. of Teeth | 44 |
| Torque at 900 RPM | N/A |
| Pressure Angle | 14.5 ° |
| Torque at 1200 RPM | N/A |
| Hub Dia. | 4 in |
| Outside Dia. | 11.5 in |
| Weight | 34.751 LB |
| EAN or UPC | 781711104989 |

