- Size 1413
- 2:1 Ratio
- Single, Clockwise, Left Output Shaft
- Shaft Input, Facing You
description
- Designed for industrial applications where low speed/high torque drives are required.
features
- Compact, rugged construction
- Precision straight or spiral tooth bevel gears
- Shafts are ground and polished, heat treated alloy steel
- One-piece housing constructed from 60-45-10 ductile iron
- All shafts are supported by two tapered roller bearings
- Keys on the projecting shafts
- By interchanging the vent plug and drain plug you can invert the unit, thereby changing the shaft location and rotation
caution
- Sudden, slam-type stalling should be avoided. Applications of this kind, which are beyond the expected normal performance of pneumatic power motors, will damage the power train due to the dynamic shock loads imposed.
| Max. Overhung Load @ 1750 rpm | 900 lb/in |
| Ratio | 2:1 |
| Bearing Type | Roller Bearing |
| Gear Style | Bevel |
| Input Shaft Position | Facing You |
| Assembly | B |
| Torque Out @ 1150 rpm | 1596 in lb |
| Output Configuration | Single |
| Shaft Arrangement | #1 |
| Output Relation to Base | No Base |
| Output RPM @ 1750 rpm Input | 875 rpm |
| Output Shaft Position | Left |
| Relative Shaft Rotation | Clockwise |
| Box Width | 8 3/4 in |
| Input Relation to Base | No Base |
| Torque Out @ 1750 rpm | 1367 in lb |
| Washdown Duty | No |
| Box Height | 5 5/8 in |
| Unit Size | 1413 |
| Output (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Box Length | 7 5/8 in |
| Input (Shaft or Bore) Size | 1 1/4 in |
| Bolt Hole Pattern | 4.50 in x 4.50 in |
| Input Configuration | Shaft Input |
| Weight | 39.001 LB |
| EAN or UPC | 781711613603 |

